tło tło

 Zrób to sam(a) – masło orzechowe i sezamki

Zrób to sam(a) – masło orzechowe i sezamki

Coraz częściej chcemy jeść nie tylko zdrowiej, ale i po domowemu. Renesans domowej kuchni stał się faktem, a domowe kucharzenie robi się modne wśród niemal wszystkich grup społecznych. Jest to jeden z niewielu trendów, który powinien przetrwać na dłużej z korzyścią dla konsumenta. Domowe przygotowywanie posiłków to przecież celebrowanie wspólnych chwil z domownikami, ale także propozycja kuchni zdrowej, bez konserwantów, ulepszaczy czy sztucznych barwników. Przygotowując jedzenie w domu mamy pewność, że jemy zdrowo, pysznie i naturalnie.

Spróbujecie przygotować domowe masło orzechowe oraz domowe „sezamki” – będziecie do tego potrzebować naszych fistaszków oraz ziaren sezamu.

fistaszki_sezam

Domowe masło orzechowe

Potrzebujemy opakowania fistaszków HELIO Słoneczne Owoce. Obrane z łupin orzeszki wrzucamy do miksera i mielimy na gładki krem. Można dodać prażone ziarna sezamu, miód lub gorzką czekoladę – to w zależności od upodobań kulinarnych. Opcjonalnie doprawiamy solą lub cukrem. Krem wspaniale smakuje na kanapce lub toście. Ale również jako nadzienie do naleśników, a nawet jako składnik marynat lub sosów dań wytrawnych.

Domowe „sezamki”

Potrzebujemy opakowania ziaren sezamu HELIO Słoneczne Owoce oraz 2 łyżek miodu, 200 gram cukru pudru i 4 łyżek wody.

Na suchej patelni prażymy sezam i podgrzewamy tak długo, aż uzyska złoty kolor. Co jakiś czas mieszamy, aby sezam opiekł się równomiernie. Do garnuszka wlewamy wodę i cukier, całość podgrzewamy aż się skarmelizuje, dodajemy wówczas miód. Przygotowaną masę szybko wlewamy do foremki, czekamy aż wystygnie i…gotowe. Możemy chrupać w podróży, na wakacjach, lub na pikniku

Smacznego!