tło tło

Orzechy podobne do części ciała – samo zdrowie

Orzechy podobne do części ciała – samo zdrowie

Czy zauważyliście, że co najmniej 2 rodzaje orzechów przypominają wyglądem organy ludzkiego ciała?

Najbardziej oczywistym przykładem jest orzech włoski, który w łupinie ukrywa miniaturowy„mózg” i rzeczywiście jedzenie orzechów włoskich jest bardzo korzystne dla ludzkiego mózgu, a to za sprawą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych obecnych w orzechach – NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) pobudzają prawidłową pracę układu nerwowego oraz stymulują procesy intelektualne.

Jeśli nadchodząca jesień będzie wprowadzać nas w nastrój „barowy” warto sięgnąć własnie po orzechy włoskie.

A propos włoskie to niekoniecznie z Włoch –  polska nazwa orzechów włoskich nie pochodzi od Włoch, tylko od Wołoszczyzny, krainy położonej w obrębie Rumunii, skąd orzech włoski dotarł na teren Polski.

  1

 

Innymi orzechami, które i nazwą i kształtem nawiązują do organu obecnego w ludzkim ciele są orzechy nerkowca przez wiele osób uznawane za najsmaczniejsze orzechy świata. Są bogate w tłuszcze, białko i cynk. Na ogół nerkowce je się w całości, prażone podaje się na przekąskę do napojów alkoholowych, do dekorowania i wzbogacania smaku sałatek. Nerkowce są składnikiem wielu potraw kuchni dalekowschodniej. Z potrawami kuchni indyjskiej, chińskiej smakują wprost wyśmienicie.

Nerkowce choć nie mają bezpośredniego wpływu na nerki, to zawierają wiele składników korzystnie wpływających na nasze zdrowie – np. żelazo oraz wspomniany cynk, który spełnia niebagatelną rolę w czynnościach krwiotwórczych oraz zapobiega niedotlenieniu organizmu, Składniki   nerkowców korzystnie wpływają także na skórę, włosy i paznokcie oraz uspokajają zestresowanych.
Ojczyzną orzechów nerkowca są tereny tropikalne. Ich historia ściśle wiąże się z  odkryciem Ameryki Południowej, wywodzą się bowiem z Brazylii. Pierwsze informacje o owocach, z których Indianie wyciskali znakomity sok oraz o ich nasionach, spożywanych w postaci prażonej, dotarły poprzez Francję i Portugalię, w XVI wieku.