tło tło

Świąteczne symbole i przesądy

Świąteczne symbole i przesądy

Jaka Wigilia, taki cały rok – według polskiej tradycji w ten szczególny dzień powinniśmy mieć się na baczności i uważać… w zasadzie na wszystko. Nie wolno się sprzeczać, płakać, szyć ani nawet pożyczać pieniędzy sąsiadom! Oczywiście musimy też zjeść odpowiednio przygotowane potrawy, w których bardzo często kluczową rolę odgrywają bakalie. Jakie są związane z nimi przesądy?


W naszej kulturze bakalie symbolizują szczęście, dostatek, płodność, a nawet długowieczność. Dlatego uważa się, że duża ilość suszonych owoców jest gwarancją zdrowia i dobrobytu. Innymi słowy – nie może ich zabraknąć na wigilijnym stole. Przecież głupotą byłoby nie skorzystać z okazji i w jeden dzień nie zapewnić sobie powodzenia w nadchodzącym roku!

Co na co?

Istnieje wiele przesądów sprzężonych ze wspomnianym już zapewnieniem sobie pomyślności w następnym roku. Jeden z nich związany jest z migdałami – alegorią nadziei i nowego życia, które mają przynieść szczęście osobie, która znajdzie je w świątecznym cieście. Kolejnym suszonym owocem, który praktycznie od zawsze gościł na naszych stołach jest orzech. Symbolika zależy od rodzaju: orzech włoski jest symbolem mądrości, natomiast orzech laskowy – płodności, tajemnicy i pieniędzy. W poprzednim wieku ludzie wierzyli, że zjedzenie orzechów i rzepy lub czosnku uchroni ich przed bólem zębów przez cały rok. Natomiast kompot ze śliwkami symbolizował szczęście i pomyślność. Co więcej – miał też zapewnić długie życie i chronić mieszkańców przed złymi mocami. Czymkolwiek by one nie były.

Co z czym?

Wbrew pozorom bakalie nie są jedynie dodatkiem do słodkich wypieków i doskonale sprawdzają się również w innych daniach. Śledź z rodzynkami, schab nadziewany żurawiną oraz miechunką peruwiańską czy schab faszerowany suszonymi śliwkami i morelami – to tylko jedne z wielu propozycji dań. Jeżeli chodzi o bardziej tradycyjną potrawę, to warto spróbować przyrządzić karpia w panierce z orzechów włoskich lub migdałów. Istnieją również różnego rodzaju regionalne, tradycyjne potrawy np. słodka zupa migdałowa, popularna na wschodzie słodka kutia czy śląska moczka, tj. gęsta zupa piernikowa z bakaliami.

Wróżby nie tylko na andrzejki!

Pochodząca z Górnego Śląska i Opolszczyzny wróżba z orzechów ma za zadanie przepowiedzieć powodzenie lub niepowodzenie w poszczególnych miesiącach lub porach roku. Jedyne czego potrzebujemy to cztery lub dwanaście orzechów włoskich, które rozłupujemy i sprawdzamy ich zawartość. Zdrowe symbolizują szczęście w danym miesiącu lub porze roku, zepsute – choroby i nieszczęścia.

 

Wigilijne dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń jest bardzo przyjemną tradycją oraz pewnego rodzaju ceremonią otwarcia wigilijnej wieczerzy. To właśnie bezpośrednio po niej zasiadamy do stołu i z utęsknieniem wyczekujemy pierwszych potraw. Nie ma sensu się oszukiwać - często pościmy przez cały dzień, żeby spróbować jak największej liczby potraw oraz rozkoszować się różnorodnością smaków. Pamiętajcie o tradycyjnych symbolach i przesądach, a dowiecie się wcześniej co was czeka w nadchodzącym roku.

Jeżeli się nie sprawdzą – wspomnienia dobrej zabawy i przepysznych potraw zostaną z wami na zawsze!

helio świąteczne symbole i przesądy