tło tło

Jak kupować i przechowywać bakalie?

Jak kupować i przechowywać bakalie?

Święta, święta i po świętach…Boże Narodzenie to okres, w którym kupujemy najwięcej bakalii w ciągu całego roku. Wykorzystujemy je do przygotowania makowców, kutii, kompotu z owoców suszonych i innych tradycyjnych potraw. Jednak po bakalie warto sięgać nie tylko od święta.

Suszone owoce i orzechy są zdrową przekąską i doskonałym dodatkiem do sałatek i niskokalorycznych śniadań. Realizując noworoczne postanowienia warto więc włączyć bakalie do swojego jadłospisu i zastąpić nimi chipsy i solone paluszki. Warto o tym pomyśleć szczególnie zimą, kiedy mamy ograniczony dostęp do świeżych owoców i światła słonecznego, a nasz organizm wystawiony jest na działanie zimna i narażony na ataki bakterii i wirusów. Zimą warto sięgać w szczególności po suszone figi, żurawinęorzechy laskowe i arachidowe. Swoją dietę warto uzupełnić również o suszone moreleowoce goldenberry czy suszone śliwki i rodzynki.

Jak kupować bakalie

Wybierając bakalie w sklepie warto kupować te paczkowane. Szczelne zamknięcie gwarantuje wysoką jakość, smak i zapach, które mogą utracić bakalie przechowywane luzem. Dodatkowo na opakowaniu możemy od razu sprawdzić skład i dowiedzieć się czy owoce zawierają np. konserwanty. Jeśli mamy wybór, zawsze lepiej zdecydować się na bakalie naturalne, bez dodatku siarczanów, takie jak HELIO Natura.

Kupowanie paczkowanych bakalii ułatwia również ich późniejsze przechowywanie. Opakowania z zamknięciem strunowym umożliwiają łatwe przenoszenie produktu, który możemy wykorzystywać jako zdrową przekąskę w ciągu całego dnia.

Jak przechowywać suszone owoce i orzechy

Chcąc korzystać z dobroczynnych właściwości bakalii musimy pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu. W przeciwnym wypadku mogą stracić swoje cenne składniki. Bakalie powinny być przechowywane w chłodnych i zacienionych miejscach. Najbardziej wrażliwe są orzechy, zawierające duże ilości tłuszczu, który szybko jełczeje.

 

Jak kupować i przechowywać bakalie HELIO