tło tło

Alergia- choroba XXI wieku

Alergia- choroba XXI wieku

Na całym świecie dotykają co najmniej 20-30 proc. populacji, przy czym tylko w Europie, jedynie na alergie pokarmowe cierpi już 7 mln mieszkańców![1]. Jesteś alergikiem i/lub zwolennikiem zdrowego stylu życia? Włącz do swojego menu w 100% naturalne owoce suszone i orzechy bez soli, tłuszczu i konserwantów od HELIO Natura, które zadbają o zdrowie Twoje i Twoich bliskich!

 

Przyczyną wzrostu w ostatnich latach liczby zachorowalności na tzw. nadwrażliwość pokarmową jest m.in. wysoko uprzemysłowione środowisko, a co za tym idzie zanieczyszczenie powietrza, gleby, wody i... żywności. Spożywamy bowiem coraz mniej naturalnych pokarmów, z ogromną ilością dodatków- barwników, konserwantów itp.[2]. Dlatego w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na naturalną, mało przetworzoną żywność, firma HELIO stworzyła linię suszonych owoców i orzechów bez konserwantów HELIO NATURA, które warto włączyć do codziennej diety- zwłaszcza jeśli Ty też jesteś alergikiem!

 

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego, tzw. nadwrażliwość pokarmowa, która pojawia się w krótkim czasie po zjedzeniu określonego pokarmu, zawierającego alergen. Już niewielka jego ilość może wywołać objawy, najczęściej w postaci zaburzeń żołądkowo- jelitowych (nudności, wymioty, biegunka), problemów skórnych, np. atopowe zapalenie skóry czy nawet trudności w oddychaniu itp[3]. Nadwrażliwość pokarmową dzieli się na alergiczną (zależną lub niezależną od przeciwciał IgE) oraz niealergiczną- bez udziału mechanizmów immunologicznych, która może mieć charakter np. zaburzeń enzymatycznych- m.in. nietolerancja glutenu (celiakia) lub nadwrażliwości na dodatki żywności, a także toksycznego działania żywności. Wśród czynników ryzyka wystąpienia alergii pokarmowej, na pierwszym miejscu wskazuje się występowanie chorób alergicznych u osób z najbliższej rodziny, a także m.in. wiek dziecka, gdyż uczulenia na pokarmy pojawiają się najczęściej u naszych najmłodszych[4]. Naukowcy dowodzą bowiem, że kolejne pokolenia są słabsze i bardziej podatne na alergie, a substancje dodawane dziś do żywności- barwniki i konserwanty mogą wpływać na nasze zdrowie bardziej niż dotychczas przewidywano! Ponadto, jak twierdzą specjaliści- częstość występowania nadwrażliwości na alergeny pokarmowe zależy też od naszych nawyków żywieniowych[5]. Dlatego jeśli jesteś alergikiem i/lub zwolennikiem zdrowego stylu życia- wybieraj produkty bez soli, tłuszczu i konserwantów, czyli owoce suszone i orzechy HELIO Natura!

Sięgając po bakalie HELIO Natura możesz mieć pewność, że to zdrowy wybór, bowiem cała seria nie zawiera konserwantów typowych w produkcji niektórych owoców suszonych, tj. dwutlenku siarki (E220) i kwasu sorbowego (E200). Jak twierdzą specjaliści z Zakładu Żywienia Człowieka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: „Siarczyny są szczególnie niebezpieczne dla astmatyków. Jako jedyne spośród substancji dodatkowych, zostały umieszczone na liście składników alergizujących opublikowanej przez Brytyjski Urząd Standardów Żywności“[6]. HELIO Natura odpowiada zatem na  potrzeby osób prowadzących zdrowy tryb życia, jak i tych pragnących zminimalizować ryzyko zapadnięcia na choroby cywilizacyjne, m.in. nadciśnienie, otyłość. Dzięki niskiej zawartości sodu, produkty HELIO Natura pomagają bowiem utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi, a duża zawartość błonnika predestynuje je do stałej obecności w jadłospisie osób będących na dietach redukujących wagę. Ponadto, owoce suszone HELIO Natura są bogate w cenne witaminy, wartości odżywcze oraz ważne mikro i makroelementy. Dużą rolę odgrywa także naturalny proces suszenia produktów HELIO Natura, dzięki któremu otrzymujemy bakalie pełnowartościowe, soczyste i odpowiednio miękkie, a jednocześnie naturalnie zdrowe, o naturalnie wyjątkowym smaku i naturalnym dla suszonych owoców ciemnym kolorze. Dlatego w 100% naturalne produkty bez konserwantów HELIO Natura polecane są w każdej zdrowej diecie- szczególnie w diecie alergików!

 

  helio24

 

Źródła:

[1] Na podst. artykułu z dn. 10.05.2017 „Za 15 lat co drugi z alergią?“, Z. Wojtasiński gazetalekarska.pl/?p=33593
[2] Na podst. artykułu z dn. 25.10.2017 „Prof. Bartuzi: Mamy epidemię alergii“ gazetalekarska.pl/?p=36123
[3], [4] Na podst. artykułu: Alergia pokarmowa, dr med. U. Jedynak- Wąsowicz, https://pediatria.mp.pl/choroby/choroby-alergiczne/138480,alergia-pokarmowa
[5] Na podst. artykułu z dn. 25.10.2017 „Prof. Bartuzi: Mamy epidemię alergii“ gazetalekarska.pl/?p=36123
[6] „Suszone owoce“, dr E. Michota-Katulska, dr M. Zegan, Zakład Żywienia Człowieka WUM