tło tło

6 ciekawych faktów z historii popcornu

6 ciekawych faktów z historii popcornu

Pierwsza fala popularności popcornu trwała od ostatniej dekady XIX wieku aż do Wielkiego Kryzysu.
Paradoksalnie w czasie Wielkiego Kryzysu popularność popcornu wzrosła – kosztował on od 5 do 10 centów za torebkę i był jednym z niewielu „luksusów” na które mogła pozwolić sobie przeciętna amerykańska rodzina.


Podczas II wojny światowej cukier był wysyłany amerykańskim żołnierzom walczącym za granicą – skutkiem tego była obniżona dostępność cukru na rynku wewnętrznym. Dzięki temu konsumpcja popcornu wzrosła w tym czasie trzykrotnie.
W latach 50 XX wieku kiedy telewizja stała się popularna w Stanach Zjednoczonych popularność popcornu wyraźnie spadła – popcorn do tej pory był jedzony poza domem, głownie w kinach. Ten spadek był jednak krótkotrwały, a popcorn zaczął być konsumowany w również w zaciszu domowym.


Sprzedaż popcornu do mikrofalówki w latach 90 XX wieku wyniosła równowartość 240 milionów dolarów.
Obecnie statystyczny Amerykanin zjada ponad 48 kg popcornu rocznie.


popcorn_6_ciekawostek

Od kilku miesięcy w naszym kraju jest dostępny popcorn bez dodatku tłuszczu i soli HELIO Natura. Ta propozycja jest skierowana do osób ceniących zdrowe odżywianie i szukają zdrowej przekąski.

Dr inż. Beata Sińska z Zakładu Żywienia Człowieka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwraca uwagę na fakt, że „popcorn powstaje z pełnego ziarna, co oznacza, że jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych, tym samym może stanowić doskonałe uzupełnienie diety. Kukurydza ze względu na swoje wartości smakowe i odżywcze jest cennym składnikiem diet wegetariańskich. Ponadto ziarniaki kukurydzy nie zawierają glutenu, dlatego też jest jednym z podstawowych zbóż wykorzystywanych w terapii celiakii.” Nowa propozycja HELIO uwiedzie nas także „kinowym” aromatem, tak lubianym przez dorosłych i dzieci.

Popcorn do mikrofalówki HELIO Natura zawiera:

  1. ponad 2x więcej błonnika i białka
  2. ponad 10x mniej nasyconych kwasów tłuszczowych
  3. ponad 20% mniej kalorii
  4. niż ta sama ilość tradycyjnego popcornu z tłuszczem i solą.

Smacznego!