tło tło

Wigilia i Boże Narodzenie bez glutenu

Wigilia i Boże Narodzenie bez glutenu

Boże Narodzenie jest szczególnym okresem w roku. Wyczekiwane z niecierpliwością przez większość ludzi. Kojarzy się oczywiście z biesiadowaniem, spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi i. Przy tej okazji stoły zawsze uginają się od smacznych potraw i ciast. Jest to jednak czas nieco kłopotliwy dla osób będących na diecie bezglutenowej. HELIO pamięta o tym i produkuje masy do ciast z symbolem przekreślonego kłosa. Bezglutenowcy mogą więc cieszyć się w pełni świętami i przyjemnościami jakie one niosą – również tymi kulinarnymi przyjemnościami!

 Produktami naturalnie pozbawionymi glutenu są owoce i warzywa – na przykład: kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, fasola, sago, sorgo, orzechy, a także mięso.

Po drugiej stronie, czyli całkowicie zabronione w diecie bezglutenowej są: pszenica (także orkisz), jęczmień, żyto i zwykły owies (w niektórych krajach, np. Finlandii produkowany jest owies czysty, który można spożywać w niewielkich ilościach). Produkty spożywcze zrobione na bazie tych nasion również muszą zostać wykreślone z jadłospisu osoby będącej na diecie bezglutenowej. Czasami jednak z tym jest największy problem.

Masy do ciast HELIO – pozbawione glutenu.

Wiele osób na diecie bezglutenowej uwielbia ciasta, desery i inne słodkości. Absolutnie nie muszą sobie teraz ich odmawiać! Istnieje wiele produktów, które można śmiało stosować w swoich ulubionych wypiekach. W ciastach najważniejszą rolę odgrywają składniki „dodatkowe”takie jak masy czy bakalie. Bo to one nadają smak i sprawiają, że tak chętnie sięgamy po łakocie. Niestety - właśnie w dodawanych do ciast masach zwykle kryją się przykre dla bezglutenowców niespodzianki w postaci mąki pszennej. .

HELIO o tym pamięta, dlatego wszystkie masy do ciast i deserów nie posiadają glutenu. Kultowa wśród konsumentów jest już masa makowa HELIO. Pojawiła się na rynku jako pierwsza na początku XXI wieku i przez ten czas zdobyła uznanie odbiorców i specjalistów, zdobywając szereg nagród i wyróżnień. W tym roku receptura masy makowej została jeszcze udoskonalona. Otrzymała również nowe opakowanie. Puszka z masą makową nawiązuje swym wyglądem do opakowań bakalii HELIO. Oczywiście jest ona całkowicie bezglutenowa, może więc być śmiało dodawana do każdego deseru i ciasta pieczonego na bazie maku.

Do bezglutenowej rodziny mas do ciast HELIO należą również: masa orzechowa z kawałkami orzeszków HELIO oraz masy krówkowe HELIO w różnych wersjach smakowych (kajmak, , kukułka, o smaku czekoladowym, orzechowym, czy advocata) . Wszystkie oczywiście są wolne od glutenu. Świadczy o tym znak Przekreślonego Kłosa widniejący na opakowaniach. Masy do ciast HELIO są bowiem licencjonowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Warto także odnotować, że masy do ciast HELIO nie zawierają konserwantów, ani niezdrowego tłuszczu palmowego. Zapraszamy więc wszystkich miłośników słodkości do wykorzystywania gotowych mas do ciast, aby nadać swoim deserom wyjątkowego smaku.

Masy do ciast HELIO to szybki sposób na udane wypieki!

Wiele gotowych przepisów znajdziecie na naszym kanale YouTube. Zapraszamy do obejrzenia krótkich filmów: Helio-bakaliowe klimaty.