tło tło

Pyszna i zdrowa przekąska na jesienne wieczory

Pyszna i zdrowa przekąska na jesienne wieczory

Kiedy dni robią się coraz krótsze i szybciej zapada wieczór, rzadziej mamy ochotę wychodzić na zewnątrz, a popołudnia wolimy spędzać w ciepłym mieszkaniu. Jesień i zima są tymi porami roku, w których chętnie nadrabiamy zaległości filmowe, spędzając czas przed ekranem telewizora lub monitorem komputera. A jak wiemy, oglądanie filmów sprzyja podjadaniu. Dlatego, aby żyć w zgodzie ze swoim organizmem, warto wybierać zdrowe i mniej kaloryczne przekąski.

Prażona kukurydza

Pierwsza przekąska, która każdemu przychodzi na myśl podczas seansu filmowego, to z pewnością popcorn. I słusznie! Czy jednak jest zdrowy? Odpowiednio przygotowany na pewno tak! Popcorn powstaje bowiem z pełnego ziarna kukurydzy, które posiada bogate wartości odżywcze. Zawiera bezglutenowe białka, witaminy (przede wszystkim witaminę E i beta-karoten) i składniki mineralne (selen, cynk, żelazo). Dużą rolę odgrywa błonnik pokarmowy, który przyspiesza perystaltykę jelit, obniża wchłanianie cholesterolu i glukozy, tym samym działając prozdrowotnie.

Jedzenie popcornu ma zatem pozytywny wpływ na nasze zdrowie, o ile przygotujemy go bez niezdrowych dodatków. Najczęściej popcornowi towarzyszy bowiem sól i tłuszcz, które powszechnie należą do polepszaczy smaku. Niestety ich obecność zmienia nie tylko jego smak, ale również funduje nam dodatkową ilość przetworzonego tłuszczu i soli. Przekształcając tym samym zdrową, bezglutenową przekąskę w bombę kaloryczną, podnoszącą stężenie cholesterolu i ciśnienie tętnicze krwi. Wybierając popcorn w sklepie warto zatem zwrócić uwagę na to, czy jest on w pełni naturalny i nie zawiera niezdrowych dodatków.

Bakalie

Migdały, orzechy i suszone owoce, to świetna przekąska nie tylko podczas seansu filmowego. Dostarczą organizmowi witaminy A, C i E oraz liczne minerały, w tym cynk, potas i fosfor. Podczas wieczornych seansów, warto podjadać również pestki dyni czy ziarna słonecznika. Znajdujący się w nich tryptofan jest zaangażowany w produkcję serotoniny przez organizm, która pomaga nam się zrelaksować i utrzymywać dobry nastrój. Wraz z ulubionym filmem czy serialem pomoże nam zwalczyć jesienną chandrę.

popcorn HELIO